eBTEkonomiaPolitykaSpołeczeństwo

Twój Ruch na granicy

Ostatnie sondaże pokazują dramatyczny spadek poparcia dla partii Europa+ Twój Ruch. Oscyluje ono na granicy progu wyborczego. Nie sądzę, żeby był to efekt manipulacji ośrodków badania opinii społecznej. Środowisko przeciętnych pracobiorców, w którym się obracam, rzeczywiście jest rozczarowane naszą partią. Początkowy dynamizm Ruchu Palikota, po połączeniu się z pomniejszymi ugrupowaniami centrolewicowymi w Twój Ruch, miał dawać
nadzieję wyborcom rozczarowanym dotychczasowymi elitami politycznymi, na jakąś wyraźną zmianę kierunku rozwoju społeczno-gospodarczego kraju (kilka miesięcy temu w swoim artykule wyraziłem wątpliwość, czy podpieranie się zgranymi, byłymi politykami to dobry pomysł). Obecnie ten dynamizm w odbiorze społecznym jakby osłabł. A zmiany są niezbędne. Po 25-ciu latach transformacji ustrojowej nastąpiło dramatyczne rozwarstwienie społeczeństwa, co przez światłych ekonomistów uważane jest za przyczynę kryzysu. Bogaci są coraz bogatsi a biednym poprawia się tylko w statystykach, młodzi emigrują za pracą i chlebem, bezrobocie ciągle oscyluje wokół 13% a Polska się starzeje i wyludnia. Są to podstawowe problemy, którymi żyje większość Polaków, tymczasem Twój Ruch jest odbierany jako partia dążąca do legalizacji marihuany i wyrugowania kościoła z przestrzeni publicznej. Prawda, że jest to skutek propagandy mainstreamowych mediów, a rzeczywisty program nie jest w stanie przebić się do świadomości wyborców. Pytanie, czy Twój Ruch taki całościowy program dla Polski i Polaków ma.
Jesienią ub.r. odbyły się kongresy wojewódzkie TR, na których poddano pod dyskusję główne tezy programowe, a na ich podstawie opracowano sto punktów programu, do których miało ustosunkować się węższe gremium w terminie do końca lutego br. Wiem, że wpłynęło sporo uwag i propozycji i … ostateczna wersja programu nie dotarła do członków partii, nie mówiąc o mediach. A taki program w formie broszury jest niezbędny po to, by szeregowi członkowie mieli konkretne argumenty do propagowania TR w swoim środowisku, a kierownictwo partii mogło ogólnopolskim mediom przedstawić nie tylko słowa.
Do eurowyborów nie uda się wiele poprawić, dlatego powinniśmy skupić się na poprawie wizerunku partii przed wyborami samorządowymi, które należy potraktować jako poligon doświadczalny przed wyborami parlamentarnymi i w tym kontekście chciałbym zwrócić uwagę na kilka spraw.
1. Polskie społeczeństwo w większości jest bardzo konserwatywne, a w tym konserwatyzmie jest utwierdzane przez kościół katolicki. Zmiany mentalności nie uda się dokonać w ciągu roku czy dwóch. Na to trzeba intensywnej i mądrej pracy przez pokolenie, zwłaszcza, że ludzie biedni i pozbawieni bezpośredniego kontaktu z kulturą, w tym z kulturą Zachodu, nie są podatni na szybką zmianę mentalności. Tym bardziej nie uda się jej zmienić poprzez działania agresywne. Twój Ruch bardzo dużo traci w odbiorze społecznym na bezkompromisowym antyklerykalizmie, choć ma w tej sprawie całkowitą rację, i dlatego proponuję by nieco złagodzić agresywny ton nie rezygnując z prawnych rozwiązań w kwestiach zasadniczych, a główny nurt walki z klerykalizmem zostawić Romanowi Kotlińskiemu i jego redaktorom z Faktów i Mitów, bo robią to bardzo dobrze i skutecznie, oraz szeregowym członkom TR – każdy w swoim środowisku.
2. Jest mało prawdopodobne, że uda się przekonać do Twojego Ruchu dotychczasowy elektorat PO czy PiS. Sadzę, że należy starać się pozyskać tych, którzy nie głosują bo nie mają na kogo. To są głównie ludzie pracy najemnej, którzy w znoju, przy warsztatach pracy tworzą PKB, za co dostają marne ochłapy, oraz światła inteligencja, która dostrzega niegodziwość takiego stanu rzeczy i jego niekorzystny wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą kraju. Ten elektorat nie głosuje na klerykalny PiS ani na neoliberalne (choć coraz mniej) PO. Trzeba o niego zawalczyć.
3. W związku z coraz śmielszym odwrotem od neoliberalnego systemu gospodarczego tak w Unii Europejskiej jak i w kręgu polskich (bezpartyjnych) elit ekonomicznych, dobrze byłoby pozyskać takie elity do współpracy przy tworzeniu założeń nowego systemu ekonomiczno-społecznego. Są to ludzie z tytułami naukowymi i z dużym dorobkiem –także humanistycznym, więc ich pomoc byłaby bezcenna i dla Polski i dla Twojego Ruchu.
Sadzę, że takie działania umożliwią zdobycie w przyszłym parlamencie tylu miejsc, że pozwoli aby Twój Ruch miał znaczący wpływ na polską rzeczywistość.
Jerzy Chybiński

3 komentarze do “Twój Ruch na granicy

  • Sensy tego o czym Pan wspomina są właściwe i na właściwym miejscu. Problemem ciągle pozostaje KIEROWNICZA ROLA PARTII (wiecie co mam na myśli), która kieruje się wybitnością swoich liderów i nie patrzy w lustro, bo odbicia narcystyczne, potrafią pokazać wady gęby nawet bezzębnej. Trzeba tylko ubrać okulary powiększające i przytulić partyjny łeb do lustra, żeby zobaczyć czym są „okulary równości”. Są bezzębną nierównością i manipulancką obojętnością, takich liderów TR, jak Wanda Nowicka, czy Kazimiera Szczuka, która recenzując w „Gazecie Wybiórczej” książkę „Rozmowy nad Nilem”,- Nagiba Mahfouza, jedynego arabskiego noblisty w dziedzinie literatury, napisała, że akcja dzieje się w Sudanie. A dzieje się w Kazimierzu Dolnym nad ODRĄ. Nie jest to ani przykre ani smutne, bo taki jest cały Twój Ruch. Udawany, niekompetentny, lekceważący głosy wyborców. Janusz Palikot myśli zapewne, że marihuana, czy krk, zjednają jemu wyborców. Ja palę marihuane od czasu kiedy J. P. SIEDZIAŁ NA NOCNIKU i myślał jak wydać OZON. Kościół mam pod bokiem i będę robił to, co robię od czterdziestu z górą lat. Walił w ryja kłamstwo, palił i używał życia, bo do tego został stworzony człowiek. Jasiek zapomniał, że ludzie maja dosyć manipulacji masturbacją, bo taki jest J.P. i jego towarzystwo. Jeżeli chodzi o naukowców, to przykładem jest poseł TR, KTÓRY sprzeniewierzył prawdę zachłystując się akademickim kłamstwem, więc siedzicie panowie na nocniku. Czym w takim razie jest klub racji polskiej lewicy, która ZOSTAŁA WCHŁONIĘTA PRZEZ , „twój ruch”?. Dlaczego logo twojego ruchu jest konfigurowane za darmo? Przecież to przynajmniej 10000 rocznie. Palikot wykręcił nie tylko was, ale też ludzi, którzy chcieli mu pomóc. Twój Ruch To klepisko ludzi bez honoru i zasad. W moim towarzystwie jasie stracił około 200 głosów. A naukowcy u Palikota? Tacy ja ci na uniwersytetach. Plagiaty i tuwimwariaty. Za zgodą oczywiście pana rektorka.

    Odpowiedz
  • Pisząc Twój Ruch nie mam na myśli moich kompanów i przyjaciół, ale żeby było po równo pytam was jako światłych obywateli, czy w praworządnym kraju możliwe jest aby dla polityka z pierwszych stron gazet remont mieszkania robił osobnik(firma) ścigany przez policję i urząd skarbowy?. Nadmieniam, że politykiem tym jest Pisowiec, człowiek o charakterze uniwersyteckiego notabla, kryjący się jak szczur po kątach i nie mający odwagi stanąć twarzą w twarz z osobą pokrzywdzoną. Dodam tylko, że startuje z pierwszego miejsca po kasę do Brukseli. Nazwisko wieczorem,

    Odpowiedz
  • Brak reakcji na komentarz ze strony Janusza Palikota, rzecznika Rozenka, czy barona Czajkowskiego świadczy o tym, że Twój Ruch nic nie chce zmienić w trosce o jednostkę, czyli inaczej swołocz robotniczą. Podstawową wartością w trosce o człowieka w krajach zza Odry jest otrzymanie przezeń wynagrodzenia za pracę, o czym zapomniał były wiceprezydent Wrocławia, którego tamte sądy puściłyby w „skarpetach dziurawych” umieszczając go w rosyjsko-ukraińskim systemie „wartości”. Kudy tam partyjniackim notablom do brukselskich salonów. Polityka zmanieryzowanego nic- nie wiedzenia i udawanie SOCJOTECHNICZNEGO PRZYGŁUPA może się niedługo skończyć, nawet jak nieznajomość prawa dotyczy tylko tych, co dzieci topią w beczkach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.