Lewico! Przeczytaj

BIULETYN BEZ TYTUŁU NEWS

Fragment książki „Każdy głos się liczy. Wędrówka przez krainę wyborów” pod redakcją K. Rzążewski, W. Słomczyński, K. Życzkowski:

W pierwszej turze wyborów głosy były bardzo podzielone: aż siedmiu kandydatów uzyskało 5% głosów (…). W tej sytuacji 16,9% głosów Le Pena dało mu awans do drugiej tury. Suma głosów oddanych na kandydatów lewicy (socjaliści, trockiści, lewicowi republikanie, zieloni, komuniści i radykałowie) wyniosła prawie 43%, ale ponieważ głosy te uległy rozbiciu między ośmiu kandydatów, to Jospin z poparciem 16,2% wyborców nie zdołał wejść do decydującej rozgrywki. Część lewicowych wyborców była tak pewna udziału socjalistycznego premiera w drugiej turze, że, życząc mu prezydentury, postanowiła wyrazić swoje niezadowolenie z jego rządów (…) głosując na innych kandydatów z tej samej sceny politycznej.

Wyniki I tura wyborów prezydenta Francji (2002 rok)
1. Chirac: 19,88%
2. Le Pen: 16,86%
3. Jospin: 16,18%

Wyniki II tura:
1. Chirac: 81,21%
2. Le Pen: 17,79%

I co lewico? Podziały nadal są na topie?

 

okladka


Chcesz poznać prawdziwą lewicę? To czytaj Biuletyn Bez Tytułu (eBT) na przykład w artykule "Lewico! Przeczytaj".

Biuletyn Bez Tytułu (eBT) to oddolna inicjatywa grupy wolontariuszy o lewicowym spojrzeniu na świat, a artykuł "Lewico! Przeczytaj" został napisany przez jednego z nich. Artykuł "Lewico! Przeczytaj" nie ma zadania nikogo obrażać. Publikując w Biuletynie Bez Tytułu (eBT) – jako lewicowcy – kierujemy się w przede wszystkim szacunkiem do drugiego człowieka. Dlatego też, pozostawiając komentarz pod artykułem "Lewico! Przeczytaj" nie obrażaj innych, powstrzymaj się od przekleństw, używaj kulturalnego języka.

Link do artykułu: http://e-beztytulu.pl/2016/10/22/lewico-przeczytaj/

Redakcja Biuletynu Bez Tytułu (eBT)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.