„Kasta” – nowy serial TVP

Według doniesień portalu Press, Telewizja Polska szykuje codzienny serial o sędziach „Kasta”.

W mojej ocenie będzie to serial szkalujący grupę, nie poszczególne jednostki. Tak jednostki, bo w każdej grupie znajdzie się osoby moralnie zepsute, nie posiadające honoru.

Według mnie serial ten będzie miał na celu ukazanie ludziom, że zmiany w sądownictwie są niezbędne. I jest w tym sporo racji, sędziowie wraz ze swoimi immunitetami zachowywali się wcześniej jak święte krowy. Ale reforma w demokratycznym liberalnym państwie nie może oznaczać armagedonu. Instytucje buduje się latami, poprzez działania nieodpowiedzialnych polityków można je zepsuć w kilka miesięcy. To stabilność instytucji zapewnia rozwój państwa – zarówno polityczny jak i gospodarczy.

Obecna reforma nie naprawia sądownictwa. W mojej ocenie obecne zmiany mają na celu podporządkowanie się temidy władzy wykonawczej. Dlaczego na przykład reforma prokuratorii nie idzie w przekazanie stanowiska Prokuratora Generalnego największej partii opozycyjnej, aby zachować przejrzystość? Obecnie, gdy ma się ma swojego prokuratora, swojego sędziego to uważam, że można wydawać wyroki zgodne z linią władzy wykonawczej, a nie prawa.

Twórca trójpodziału władzy – francuski filozof i prawnik Monteskiusz z XVIII w.- zaważył, że poszczególne władze powinny być od siebie niezależne i powinny się wzajemnie kontrolować.

Warunkiem zachowania wolności politycznej obywateli jest podział władz między różne, niezależne, wzajemnie dopełniające, hamujące i kontrolujące się podmioty. [Wikipedia]

Tylko kontrolowanie się różnych władz, pozwala na zatrzymanie Twoich swobód obywatelskich.

Kiedyś – jako nastolatek – podczas podróży z kolegą byliśmy świadkami rozmowy, gdy młoda 15-letnia dziewczyna mówiła o policji per „pierd***** pały” chcąc zaimponować koledze. Po czym mój kolega zwrócił się do mnie mówiąc „(…) teraz tak obraża policję, ale jak przyjdzie co do czego i będzie jej się działa krzywda to w pierwszej kolejności pójdzie na policję”. Zapamiętałem sobie te prorocze słowa.

Osoba pracująca na etacie, na kasie w Biedronce, będąca rolnikiem – jak zacznie dziać się jej krzywda, pójdzie do sądu. Będzie chciała obiektywnego, niezależnego procesu. Uważam, że po obecnej nagonce i zmianach nie będzie to już takie oczywiste.

Veto


Źródłem obrazków w poście jest Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.