eBTPolityka

„Kasta” – nowy serial TVP

Według doniesień portalu Press, Telewizja Polska szykuje codzienny serial o sędziach „Kasta”.

W mojej ocenie będzie to serial szkalujący grupę, nie poszczególne jednostki. Tak jednostki, bo w każdej grupie znajdzie się osoby moralnie zepsute, nie posiadające honoru.

Według mnie serial ten będzie miał na celu ukazanie ludziom, że zmiany w sądownictwie są niezbędne. I jest w tym sporo racji, sędziowie wraz ze swoimi immunitetami zachowywali się wcześniej jak święte krowy. Ale reforma w demokratycznym liberalnym państwie nie może oznaczać armagedonu. Instytucje buduje się latami, poprzez działania nieodpowiedzialnych polityków można je zepsuć w kilka miesięcy. To stabilność instytucji zapewnia rozwój państwa – zarówno polityczny jak i gospodarczy.

Obecna reforma nie naprawia sądownictwa. W mojej ocenie obecne zmiany mają na celu podporządkowanie się temidy władzy wykonawczej. Dlaczego na przykład reforma prokuratorii nie idzie w przekazanie stanowiska Prokuratora Generalnego największej partii opozycyjnej, aby zachować przejrzystość? Obecnie, gdy ma się ma swojego prokuratora, swojego sędziego to uważam, że można wydawać wyroki zgodne z linią władzy wykonawczej, a nie prawa.

Twórca trójpodziału władzy – francuski filozof i prawnik Monteskiusz z XVIII w.- zaważył, że poszczególne władze powinny być od siebie niezależne i powinny się wzajemnie kontrolować.

Warunkiem zachowania wolności politycznej obywateli jest podział władz między różne, niezależne, wzajemnie dopełniające, hamujące i kontrolujące się podmioty. [Wikipedia]

Tylko kontrolowanie się różnych władz, pozwala na zatrzymanie Twoich swobód obywatelskich.

Kiedyś – jako nastolatek – podczas podróży z kolegą byliśmy świadkami rozmowy, gdy młoda 15-letnia dziewczyna mówiła o policji per „pierd***** pały” chcąc zaimponować koledze. Po czym mój kolega zwrócił się do mnie mówiąc „(…) teraz tak obraża policję, ale jak przyjdzie co do czego i będzie jej się działa krzywda to w pierwszej kolejności pójdzie na policję”. Zapamiętałem sobie te prorocze słowa.

Osoba pracująca na etacie, na kasie w Biedronce, będąca rolnikiem – jak zacznie dziać się jej krzywda, pójdzie do sądu. Będzie chciała obiektywnego, niezależnego procesu. Uważam, że po obecnej nagonce i zmianach nie będzie to już takie oczywiste.

Veto

2 komentarze do “„Kasta” – nowy serial TVP

 • Nie macie pojęcia o czym piszecie! Trójpodział władzy opisany przez Monteskiusza w dziele „O duchu praw” stwierdza jednoznacznie, iż wszystkie trzy formy władzy mają się wzajemnie kontrolować lub podlegać bezpośredniej kontroli suverena. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów w którym sędziowie chcą się sami wybierać u być całkowicie bezkarni… ! To jest właśnie patologia a jej doskonałym przykładem jest głogowski komornik i jego żonka – sędzia w sądzie okręgowym. Pomimo ujawnienia oczywistych przestępstw komornik dalej pełni służbę i … okrada ludzi!

  Odpowiedz
  • Jest Pan w błędzie.

   Po to jest właśnie samorząd – gwarantuje wolność. Samorząd to sytuacja gdzie ludzie nie są protegowanymi polityków, aby dostać stanowisko. Gdy dostaje Pan stanowisko od polityka, będzie musiał Pan spłacić dług. Kontrola może się tylko odbywać, gdy jest niezależność władz od siebie.

   I proszę nas nie porównywać do demokracji z długoletnim stażem – do tego potrzeba lat stałego, bezkonfliktowego wzrostu gospodarczego – ale i też zaufania społecznego. PiS po prostu zawłaszcza sądownictwo w sposób iście bolszewicki. Z chęcią będę słuchać kwiku pisowców jak następcy będą wprowadzać swoje zmiany traktując Konstytucję jak makulaturę. Tyle tylko, że PiS dał już przykład – jak być republiką bananową.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.