Bez kategorii

Stanowisko Partii Zieloni w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej nr 107 we Wrocławiu

Jesteśmy głęboko oburzeni decyzją wrocławskiego magistratu dotyczącą likwidacji Szkoły Podstawowej nr 107 przy ul. Bolesława Prusa 64 we Wrocławiu. Najbardziej niepokojący jest brak transparentność działania władz miasta w sprawie likwidacji szkoły oraz przyszłego przeznaczenia budynków szkoły.

Wrocławski Departament Edukacji ograniczył się do poinformowania jedynie dyrekcji szkoły. O planach likwidacji szkoły oraz przenosin dzieci wraz z cała kadrą naukową, do nowego budynku SP nr 84 przy ul. Górnickiego, rodzice dowiedzieli się z nieoficjalnych informacji oraz z materiałów promocyjnych nowego Zespołu Szkół Salezjańskich, który uwzględnia budynek obecnej SP nr 107 jako część kompleksu swojego zespołu szkół!

Poza brakiem przepływu komunikacji na linii magistrat-szkoła-rodzice kontrowersje budzi kwestia przyszłego przeznaczenia budynku i terenów obecnego SP nr 107. Rada Miejska Wrocławia w tym miesiącu będzie zajmować się projektem uchwały dotyczącym likwidacji szkoły. Tymczasem Zespół Szkół Salezjańskich już od dawna reklamuje budynki SP nr 107 jako przyszłą siedzibę zespołu. Przypomnijmy, że miasto niedawno inwestowało w remont sali gimnastycznej oraz wymianę okien w SP nr 107. Budynek posiada również jedną z niewielu certyfikowanych stołówek szkolnych we Wrocławiu oraz nowe boisko, tzw. „Orlik”. Mając te względy na uwadze, można wątpić w racjonalność decyzji o likwidacji szkoły.

Nagła informacja o likwidacji szkoły, brak konsultacji władz miasta z rodzicami oraz niejasne decyzje urzędników są dalekie od obiecanego w kampanii wyborczej hasła „bliżej”. Największy niesmak powoduje to, że władze miasta przed poinformowaniem rodziców i pracowników zdążyły się porozumieć z Zakonem Salezjanów co do przyszłość budynków. Wręcz jak to określił szef Departamentu Edukacji we wrocławskim magistracie, „nie pamięta”, kiedy doszło do porozumienia z Salezjanami dotyczącego dzierżawy budynku szkoły.

Sam proces przenoszenia uczniów do nowej szkoły wywołuje wątpliwości rodziców o to, czy poziom i jakość edukacji ich dzieci nie obniży się w nowej, blisko dwukrotnie większej szkole. Nawet jeśli miasto kieruje się względami demograficznymi, to według nas powinno dążyć, w stopniowy sposób, do zmniejszania liczby uczniów w klasach, co w wyraźny sposób wpływa na wzrost jakości edukacji. Dlatego raz jeszcze na koniec chcemy przypomnieć, że edukacja to nie koszty, które mogą podlegać „racjonalizacji”, lecz jedna z najważniejszych usług publicznych. Jej celem jest stworzenie jak najlepszych możliwości rozwoju naszych dzieci.

Wrocławskie koło Partii Zieloni apeluje do radnych, a w szczególności tych reprezentujących klub Rafała Dutkiewicza z Platformą w okręgu 2 do Rady Miejskiej, o odrzucenie w głosowaniu uchwały, która zamknie ponad 50-letnią historię Szkoły Podstawowej nr 107. Zachęcamy również wszystkich do przyjścia na pikietę w obronie szkoły organizowaną przez rodziców 12 stycznia 2016 r., o godz. 16:30 pod budynkiem SP nr 107.

 

Partia Zieloni – koło wrocławskie

Wrocław, 11 stycznia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.