Polityka

Rewolucja obrażonych i poniżonych

Szalenie ważny reportaż pt. „Rewolucja obrażonych i poniżonych. Podzielona Polska oczami czeskiego korespondenta” zamieszczony na łamach Dziennika, opowiadający o ostatnim roku przeobrażeń Polski. Narratorem jest czeski dziennikarz Josef Pazderka, który w latach 2012–2016 pracował jako korespondent Czeskiej Telewizji w Warszawie.

Czech próbuje obiektywnie opowiedzieć Czechom, co dzieje się w Polsce i dlaczego.  Uważam, że również Polacy powinni sięgnąć po ten artykuł.

Gorąco zachęcam do przeczytania artykułu, a Dziennikowi wypada podziękować za dostęp do niego:

Czytaj artykuł na Dziennik.pl:

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/528780,rewolucja-obrazonych-i-ponizonych-podzielona-polska-oczami-czeskiego-korespondenta.html

Poniżej co ciekawsze fragmenty:

To jest właśnie takie powierzchowne patrzenie – wzdycha Semka i dodaje, że Europa już dawno nie ma pojęcia o swojej prawdziwej tożsamości i wartościach. Już czas najwyższy, żeby jej ktoś o tym przypomniał. Na przykład konserwatywna i katolicka Polska. (…)

Podczas lektury prawicowych gazet i tygodników obserwuję kolejne fenomeny polskiej prawicy – ostry, agresywny język oraz emocjonalne hasła, dla których rzeczywistość i fakty nie mają większego znaczenia.(…)

Smoleńsk jako rosyjsko-polski zamach na prawicowego prezydenta, kraju okupowanego przez postkomunistyczno-żydowski kapitał, „Gej-Europa” stanowiąca śmiertelne zagrożenie dla katolickiej Polski…(…)

Na parapecie okna sali przy ulicy Nowogrodzkiej zauważam okładkę wyborczego numeru czasopisma „wSieci”. W oczy rzuca się tytuł: „Bijcie kur…y i złodziei”(…)

Nowy prawicowy rząd rozpoczyna od największych czystek w administracji po 1989 r.(…)

Prawicowy poeta i eseista Jarosław Marek Rymkiewicz nie ukrywa entuzjazmu i mówi o „konserwatywnej rewolucji jakobińskiej”, która kraj uwolni od „złych ludzi, którzy wprawdzie nazywają się Polakami, ale w rzeczywistości nimi już nie są, ponieważ chcą Polskę zniszczyć”.(…)

Po raz pierwszy w 25-letniej historii demokracji Polska ma media sterowane przez państwo.(…)

Pod koniec roku rząd de facto blokuje funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, ostatniej instytucji, na którą nie ma wpływu i która może zahamować wiele z planowanych reform.(…)

Przeglądam najnowsze archiwum telewizyjne i liczę wypowiedzi polskich polityków rządowych, które rozpoczynają się od słów: „Zdecydowanie się nie zgadzamy…”, „Nie dopuścimy…”, „Nie pozwolimy sobie narzucić…” itd.(…)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.