PolitykaReligiaSpołeczeństwo

Nominacje Szczyty Absurdów pierwszy kwartał 2015

Nominacje do Szczytów Absurdu za pierwszy kwartał 2015 zostały przyznane. Nominacje te będą rozważane w głosowaniu na Absurdy Roku. Krótkie streszczenie nominowanych absurdów wraz z uzasadniem poniżej.

Szczyty Absurdu Nagrody Biuletyn Bez Tytułu Twój Ruch Janusz Palikot
Szczyty Absurdu: Nagrody Biuletyn Bez Tytułu

Racja PL koło Wrocław Twojego Ruchu drogą głosowania wybrała pięć największych absudów pierwszego kwartału 2015:

I miejsce: Pasażer zapłaci CIT za linię lotniczą

Rzeczpospolita donosi: „Interpretacja katowickiej Izby Skarbowej dotyczy tzw. podatku u źródła, czyli CIT pobieranego w Polsce od dochodów firmy, która ma siedzibę za granicą. Według interpretacji taki podatek powinien zapłacić polski klient zagranicznej firmy, jeśli nie posiada jej certyfikatu rezydencji. I to nawet w prozaicznym zakupie biletów lotniczych przewoźnika z innego kraju.”

Uzasadnienie:

Według fiskusa lecąc na zagraniczną wycieczkę podatnik zamiast martwić się pogodą powinien sprawdzać kapitał czartera! Z drugiej strony, jak fiskus sprawdzi, że podatnik korzystał z zagranicznej linii lotniczej? Kto wydaje takie interpretacje? Czy Ci ludzie nie mają się już czym zajmować?

II miejsce: Fiskus nadal żąda opłaty od każdego pytania

Wbrew orzecznictwu NSA fiskus nadal żąda opłaty od każdego pytania zawartego we wniosku o interpretację.

Uzasadnienie:

Fiskus działa pomimo orzeczenia NSA, lekceważąc owe orzeczenie. Oznacza to tyle, że fiskus w Polsce jest ponad prawem. Dodatkowo, założeniem interpretacji podatkowej było chyba to, aby były one darmowe!

Zastanawiające jest to, że urzędnik państwowy działa niezgodnie z prawem i nie spotyka go za to żadna sankcja. To jest zatrważające.

III miejsce: Finansowanie dojazdy do pracy. Zwolniony z podatku tylko transport autobusem

Przedsiębiorca organizujący dowóz pracowników autobusem do pracy może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Pojazd musi być jednak przystosowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób. Jeśli transport odbywa się mniejszym busem lub samochodem, po stronie pracownika powstaje przychód, który należy opodatkować. Eksperci zaznaczają, że nowe przepisy zostawiają pole do potencjalnych sporów z organami skarbowymi.

Uzasadnienie:

Niedługo fiskus będzie zajmował się, czy kolor busa był odpowiedni oraz czy miał nowe opony z odpowiednim bieżnikiem. Ważne jest także i warte rozważenia przez fiskusa, czy kierowca miał wąsa? Działanie fiskusa to marnotrawstwo w biznesie.

IV miejsce: Izba skarbowa może doprowadzić bar mleczny do bankructwa. Z powodu solenia twarożku

Izba skarbowa nakazała właścicielom baru mlecznego „Poranek” w Słupsku oddanie miliona złotych dotacji. Powodem ma być łączenie wbrew przepisom produktów dotowanych z niedotowanym, np. solenie twarożku bądź smażenie jajecznicy na boczku. Prezydent miasta, Robert Biedroń, zapowiada interwencję w tej sprawie. W przypadku zamknięcia „Poranka” pracę straci 130 osób – podaje TVN 24.

Uzasadnienie:

Przedsiębiorca zakłada prosty biznes. Przez solenie twarożku 130 osób może stracić pracę?

V miejsce: „Rodzina – gościnny dom” hasłem Metropolitalnego Święta Rodziny

„Rodzina – gościnny dom” będzie hasłem tegorocznego VIII Metropolitalnego Święta Rodziny – poinformowano w Katowicach. W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowały się śląskie miasta, Kościół i stowarzyszenia.

Uzasadnienie:

Kościół Katolicki może tworzyć sobie akcje jakie tylko zapragnie za swoje pieniądze. Ale zaangażowanie miast w szerzenie wartości katolickich stoi w sprzeczności ze świeckim państwem. We Francji takie zaangażowanie samorządów sądy uznałyby za złamanie ustawy z 1905 roku. Jak długo jeszcze samorządy będą angażować się w akcje, z których nie mają żadnych profitów?

Szczyty Absurdu: Plakat Biuletyn Bez Tytułu
Szczyty Absurdu: Olimp Przemyśleń

Wszystkie absurdy pierwszego kwartału:

1. Fiskus nadal żąda opłaty od każdego pytania

Wbrew orzecznictwu NSA fiskus nadal żąda opłaty od każdego pytania zawartego we wniosku o interpretację.

2. Finansowanie dojazdy do pracy. Zwolniony z podatku tylko transport autobusem

Przedsiębiorca organizujący dowóz pracowników autobusem do pracy może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Pojazd musi być jednak przystosowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób. Jeśli transport odbywa się mniejszym busem lub samochodem, po stronie pracownika powstaje przychód, który należy opodatkować. Eksperci zaznaczają, że nowe przepisy zostawiają pole do potencjalnych sporów z organami skarbowymi.

3. Pasażer zapłaci CIT za linię lotniczą

Klient zagranicznego przewoźnika powinien rozliczyć za niego 10-procentowy podatek – wynika z osobliwego stanowiska fiskusa.

4. Wikariusz palił marihuanę z nastolatkami. Biskup go zawiesza, każe się wyprowadzić

Wikariusz palił marihuanę z nastolatkami. Biskup go zawiesza, każe się wyprowadzić. Biskup gliwickiej kurii zdecydował o suspensie dla wikarego, którego policja przyłapała na paleniu marihuany w aucie. Razem z nim, w samochodzie pełnym dymu, byli dwaj małoletni. Kuria zdementowała swoje wcześniejsze informacje, że byli to ministranci.

5. Niemcy: Emerytury dla Polaków za pracę w gettach

Bundestag przyjął ustawę, zgodnie z którą osoby mieszkające w Polsce, które podczas II wojny światowej pracowały w gettach będą mogły pobierać z tego tytułu niemieckie emerytury.

6. Włochy: delirium tax, czyli osobliwy podatek w Bolonii

„Delirium tax”- tak nowy podatek nazwali właściciele sklepów i lokali w Bolonii. Muszą oni go płacić od każdej informacji wywieszonej w witrynie, na przykład o wyprzedażach. Ale podatkiem objęto nawet menu w oknach restauracji i wycieraczki z nazwą sklepu.

7. Po interwencji jednego z rodziców szkoła w Golasowicach zawiesiła praktykę rozpoczynania lekcji od modlitwy

Uczniowie szkoły podstawowej w Golasowicach (woj. śląskie) od 25 lat rozpoczynali pierwszą lekcję tradycyjną modlitwą. Dzieci zwracały się do Boga nie tylko na religii, ale i w czasie innych zajęć. Mocno ugruntowana praktyka została zakłócona dopiero teraz, po interwencji jednego rodziców.

8. Kolejny absurd w pakiecie onkologicznym

Mająca przyspieszyć leczenie nowotworu tak zwana zielona karta nie pozwala skorzystać z nowoczesnego sprzętu – donosi „Dziennik Polski”. Maksymalna kwota, tzw. ryczałt, którą w ramach pakietu onkologicznego możemy wydać na diagnostykę, wynosi 1900 zł. Tymczasem badanie PET-em kosztuje 3300 zł”

9. Iwona Frasek narzeka na absurdy w przepisach, które uniemożliwiają rolnikom drobny handel swoimi wyrobami.

„(…)trzeba sprostać wielu wymaganiom, które nas skutecznie od tego pomysłu odstraszyły. Sanepid, inspekcja pracy – lista warunków koniecznych do spełnienia jest długa. Na przykład, mimo że jesteśmy sami, tylko rodzina, musielibyśmy na dole w tłoczni stworzyć osobną toaletę dla pracownika. Nie potrzebujemy ani jego, ani toalety, ale taki jest przepis. Poza tym największym problemem jest sama konieczność założenia działalności gospodarczej. Produkcja jest bardzo mała. Mamy stare i duże drzewa, z których raz jabłka są, a innego razu nie ma. Czasem przez sezon, czyli trzy miesiące, to jest tysiąc czy 1,5 tys. litra soku, a czasem 500 litrów albo i nic. Dla tych ilości mi jako rolnikowi w ogóle nie opłaca się zakładać działalności. Kto mi opłaci ZUS? To jest problem większości małych przetwórców. Rolnicy chcieliby wyjść z inicjatywą, ale ich po prostu na to nie stać. Jeśli zarobię 2 tys. zł, a przez cały rok muszę opłacać ZUS, to dziękuję bardzo.(…)”

10. „Rodzina – gościnny dom” hasłem Metropolitalnego Święta Rodziny

„Rodzina – gościnny dom” będzie hasłem tegorocznego VIII Metropolitalnego Święta Rodziny – poinformowano w Katowicach. W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowały się śląskie miasta, Kościół i stowarzyszenia.

11.Bary mleczne nie mogą używać przypraw?

„Właściciele barów, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą, że w tej chwili, interpretując obecne zarządzenie, wychodzi na to, że bary będą mogły używać do potraw… jedynie soli. Użycie jakiejkolwiek innej przyprawy oznaczać będzie, że nie będą mogły otrzymać dotacji.”

12. Odebrali matce zasiłek na chore dziecko. Bo sama jest chora

„Zdaniem urzędników zgodnie z przepisami ktoś ciężko chory nie może opiekować się inną chorą osobą, więc i zasiłek się nie należy. Nie pomogła interwencja z ministerstwa, które wytknęło błąd – przepisy te nie dotyczą rodziców chorych dzieci.”

13. Gehenna chorych na raka. Apelują do rodzin zmarłych o leki

Pacjenci chorzy na czerniaka sami próbują zdobyć lek, który może przedłużyć im życie. W internecie apelują, by rodziny chorych, którzy zmarli na tę chorobę, przekazali preparat tym, którzy jeszcze mają szansę. To odpowiedź na decyzję Ministerstwa Zdrowia, które od 1 marca nie refunduje terapii wszystkim chorym.

14. Gdzie bank odsyła głuchego klienta? Na telefoniczną infolinię

Klientka mBanku zawarła kilka lat temu z bankiem dodatkową umowę ubezpieczenia. Ostatnio postanowiła z niej zrezygnować. Udała się więc do placówki. Tam jednak dowiedziała się, że musi zadzwonić do konsultanta. Problem w tym, że pani Joanna ma głęboki niedosłuch.

15. Kordian Korytek padł ofiarą niesłusznej urzędniczej decyzji

Były reprezentant Polski w koszykówce Kordian Korytek został uznany za winnego “uszczuplenia podatkowego” i ukarany 100 tys. zł kary. Trzy lata później oczyszczono go z zarzutów, ale pieniędzy nie odzyska, bo upłynęły terminy odwoławcze. Sportowiec czuje się oszukany i zapowiada, że zrzeknie się obywatelstwa

16. Chciał sprzedać XII-wieczny zabytek na Allegro

Mieszkaniec Cedrów Wielkich odpowie za próbę sprzedaży grotu włóczni, który może mieć nawet 800 lat.

17. Izba skarbowa może doprowadzić bar mleczny do bankructwa. Z powodu solenia twarożku

Izba skarbowa nakazała właścicielom baru mlecznego „Poranek” w Słupsku oddanie miliona złotych dotacji. Powodem ma być łączenie wbrew przepisom produktów dotowanych z niedotowanym, np. solenie twarożku bądź smażenie jajecznicy na boczku. Prezydent miasta, Robert Biedroń, zapowiada interwencję w tej sprawie. W przypadku zamknięcia „Poranka” pracę straci 130 osób – podaje TVN 24.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.