eBTPolityka

KOMENTARZ AKTUALNY

KOMENTARZ AKTUALNY

W czasach nie tak dawno odległych, a słusznie minionych moje zaciekawienie budzili ludzie, którzy na przystankach autobusowych komunikacji miejskiej czytali rozkład jazdy. Jeśli takowy tam był, a jeśli był to był czytelny. Nie miało to bowiem żadnego sensu, gdyż autobusy jeździły w sposób dowolny. Nie było to spowodowane złą wolą kierowców, albo ich zwierzchników. Komunikacja funkcjonowała w systemie gospodarczym ogólnie niewydolnym i jako część składowa systemu była niewydolna i zdezorganizowana. Nie można było liczyć na punktualność autobusów jak i na ilość kursów ujętych na rozkładach jazdy, gdyż był on sporządzony z założeniami z góry niewykonalnymi. Wszyscy o tym wiedzieli, a jednak wielu studiowało te fikcyjne rozkłady jazdy. Przecież było wiadomo, że na przystanek trzeba iść żeby można było jechać, a autobus w końcu przyjedzie. Po co więc się denerwować, że nie przyjeżdża akurat ten, który jest w rozkładzie.

Skąd to wspomnienie? Otóż słyszałem ostatnio w wiadomościach radiowych, że na bezprawne działania Sasina została złożona skarga do prokuratora w związku z przygotowywaną przez PiS farsą wyborczą. O ile pamiętam na przestrzeni kilku ostatnich lat takich skarg złożonych na łamiących prawo różnych dygnitarzy totumfackich Kaczyńskiego było bez liku. Skutek tych skarg jest znany i zawsze taki sam jak efekt skargi na samego Kaczyńskiego. Przecież wiadomo co zrobi ,,ziobrowy” prokurator z takim powiadomieniem. Po co więc tracić czas i marnować papier na coś co z góry wiadomo, że będzie nieskuteczne? Można bez większego ryzyka stwierdzić, że po przeczytaniu tych powiadomień w pokojach prokuratorskich słychać jest wesoły rechot. No cóż można wtedy powiedzieć, że nic nie robienie i milczenie w obliczy bezprawia też byłoby nieusprawiedliwione. Poza tym taka skarga daje możliwość zaistnienia prokuratorowi, który ma silny kręgosłup moralny i potrafi niekoniunkturalnie powiedzieć nie bezprawiu. Są to zapewne jakieś racje, ale skutek jak dotąd jest jeden. Może bardziej sensowne jest liczenie na to, że przecież przyjdzie w końcu taki czas, że ktoś sięgnie do starych dokumentów i spróbuje rozliczyć zdemoralizowanych decydentów obecnego czasu?

Dzisiaj na komunikację miejską nie możemy narzekać. Jest ona generalnie wygodna szybka i punktualna. Podświetlone tablice informują rzetelnie o kolejnych tramwajach lub autobusach. Tak dzisiaj jest, gdyż zmienił się system i zmieniła się władza. Tak jest również ze skutecznym działaniem na rzecz przestrzegania prawa. Jeśli w chcemy żyć w państwie, gdzie prawo będzie przestrzegane i szanowane to należy zmienić i system i tą władzę.

Bruno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.